Cabinet Stomatologic
Cabinetul stomatologic TalDent este situat in Iasi, Bld. Primaverii nr. 4, Iasi, in incinta fostei policlinici industriale.

Lucrare Protetica cu "probleme"!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Lucrare Protetica cu "probleme"!

Mesaj  leaualorin la data de Dum 31 Mai 2009, 11:01 am

Buna ziua D-na doctor! Am o problema cu o lucrare protetica care a fost "pusa" prin martie! Toata "problema" a inceput cu un doctor stomatolog care efectiv si-a cam batut joc de mine... M-am prezentat la el pt. o plomba , si dupa vreo 2-3 zile si nopti "cam" nedormite , m-am prezentat la D-lui cu dureri foarte mari la acea masea plombata! Asta se intampla intr-o joi; atunci nu mi-a facut nimic altceva decat sa "pileasca" plomba ca "cica e prea inalta"... N-am inteles de ce m-a chinuit atat , dar am indurat(cu toate ca mai aveam putin si lesinam de durere...).Mi-a zis sa ma prezint a doua zi sa "terminam lucrarea"... A doua zi (Vineri) , la prima ora am fost la D-lui (iarasi nedormit de durere...). Dupa ce m-am asezat pe scaun ma intreaba doctorul de "radiografie"... Shocked CARE RADIOGRAFIE?! eu nu mai puteam sa "procesez" ceea ce-mi aud urechile... Joi nu mi-a zis ABSOLUT nimic de acea radiografie... dupa ce ne-am contrazis vreo 10 minute , a ramas sa ma duc eu acasa sa "caut radiografia"... care sigur ca nu era(inainte sa-mi puna plomba de la care a plecat totul , asa este am facut o radiografie... nu cred ca la aceea se referea... care oricum o lasasem la D-lui la ultima vizita cand a plombat acea masea).M-am intors de acasa cat se poate de nervos , ne-am certat destul de urat , l-am facut albie de porci pentru comportamentul lui cat se poate de josnic, si am plecat in "cautare de doctor competent"...
CUM era vineri , mai toate cabinetele la ora 10-11:00 erau deja inchise...
Din intamplare am dat peste cabinetul unui doctor care lucra si vinerea! Am intrat la D-lui si s-a apucat imediat de mine! ceea ce a gasit acolo era peste orice asteptari... aveam INFECTIE la doua masele , nu doar cea care fusese plombata...
Au urmat mai multe sedinte in urma carora am ales sa imbrac acele masele cu o lucrare protetica de portelan (sunt doua masele mai din fata, nu stiu denumirea lor, sau locatia...n-am notat cand mi-a explicat D-l doctor!).Va pot trimite o poza pe email daca doriti!
Toate bune si frumoase! DAR, acum, dupa cateva luni de la montarea lucrarii care m-a costat aproape 1200 lei RON, atunci cand mananc ceva dulce si ajunge "prin zona" respectiva am o oarecare sensibilitate ... Cam asta ar fi "problema" mea si din intamplare am descoperit forumul DVS. si am zis sa va cer o "parere" in speranta unui raspuns care sa ma lamureasca cat de cat...
Din ce am mai aflat de la alti prieteni care si-au facut lucrari protetice , afectarea celorlalti dinti vecini este obligatorie , altfel nu se poate monta lucrarea...
In cazul meu (doua masele) , lucrarea a fost montata o data (provizoriu) si dupa vreo saptamana m-am prezentat sa o monteze definitiv... Asta n-am putut sa o inteleg! De ce nu a pus-o definitiv de prima oara?! Si de ce am sensibilitate la cele doua masele (sanatoase) de langa aceasta lucrare?
Va multumesc anticipat!
Gabriel!

leaualorin

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 35
Data de inscriere : 31/05/2009

Sus In jos

Re: Lucrare Protetica cu "probleme"!

Mesaj  Dr. Irina Gabriela Talpis la data de Mar 02 Iun 2009, 1:24 pm

Ceea ce va pot spune este ca, o lucrare protetica care urmeaza a fi cimentata definitiv, se va cimenta provizoriu pentru cateva zile. Scopul cimentarii provizorie este de adaptare a pacientului cu noua lucrare in timpul realizarii functiei fonetice (vorbirii), masticatiei, a deglutitiei (inghitire), de asemenea de a verifica rezistenta lucrarii protetice in timpul exercitarii fortelor si presiunilor din actul masticatiei. In intervalul de timp cat este cimentata lucrarea provizorie pacientul si medicul isi pot da seama de unele imperfectiuni care pot exista in realizarea si adaptarea lucrarii protetice. Odata ce lucrarea protetica se va cimenta definitiv, toate neregulile determinate de lucrare pot fi rezolvate mult mai greu, se poate ajunge chiar la taierea lucrarii respective si la schimbarea ei cu realizarea altei lucrari. De aceea multi medici cimenteaza lucrarile protetice provizoriu inaintea cimentarii definitive ca sa nu sa se ajunga la astfel de neplaceri, iar daca exista unele imperfectiuni in realizarea lucrarii ele pot fi inlaturate mult mai usor in faza cimentarii provizorie .
In legatura cu sensibilitatea la dulce, mai ales, la cele 2 masele sanatoase de langa aceasta lucrare, in mod normal nu ar trebui sa existe, daca ele sunt sanatoase. Sensibilitatea la dulce apare in cazul existentei unei carii, a unei demineralizari a smaltului, in cazul expunerii cementului (stratul ce acopera radacina, asa cum acopera smaltul coroana dintelui) sau a dentinei (stratul ce se afla sub smalt sau cement) care sunt mult mai sensibile la dulce, la rece daca sunt expuse (in cazul in care gingia este retrasa in zona respectiva).
Va urez, multa sanatate !

Dr. Irina Gabriela Talpis
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 23
Data de inscriere : 23/01/2009

http://www.taldent.com/

Sus In jos

sensibilitatea

Mesaj  leaualorin la data de Joi 04 Iun 2009, 10:54 pm

Va multumesc mult D-na Doctor! Aici as putea sa va marturisesc ca a fost o sedinta in care a Doctorul "a lucrat" in mod special la cele 2 masele "vecine"... Cu toate ca am Insistat sa imi spuna CE ANUME face acolo DEOARECE MA DUREA... Cu toate acestea am zis sa nu "dau eu sfaturi" unui doctor ...
Mai pe scurt: Daca acele 2 masele au fost "frezate" si acel smalt a fost inlaturat care vor fi consecintele pe termen lung? Deja banuiam eu ca asta a facut in acea sedinta... le-a stricat si pe cele de langa, in vederea intoarcerii peste un timp pentru o NOUA lucrare si mai mare...
DAR , as dori sa imi confirmati dumneavoastra , ca DOCTOR , si nu sa-mi mai dau eu cu presupusul...
Am gasit si acest site dar, RECUNOSC ca nu am cautat niciodata pe internet sa aflu mai multe despre acest doctor... Am ajuns la D-lui doar din urgenta nevoie...
Mahagna Mustafa Kilani...
http://www.pmbc.ro/rss/articol/86
Va multumesc anticipat!

Ultima editare efectuata de catre leaualorin in Joi 04 Iun 2009, 10:59 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare!)

leaualorin

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Vin 05 Iun 2009, 1:09 pm

Cred ca maine (sambata) veti primi un raspuns!
Infiorator articolul, insa nimic nu trebuie sa ne mai mire Smile.
O zi buna!

Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 25

Sus In jos

Mesaj  Dr. Irina Gabriela Talpis la data de Dum 07 Iun 2009, 12:10 am

Daca au fost "frezate" acele masele si nu s-au protejat, fiind expuse mediului cavitatii orale si a diversilor factori fizici (rece, cald, presiunii) ,in timp durerea va creste si se va ajunge la pulpita (inflamatia pulpei dentare), dupa care se va recurge la depulparea dintelui (scoaterea pachetului vasculo-nervos din interiorul dintelui). Consecintele depulparii in mare sunt: lipsa durerii, fragilitatea dintelui deoarece dintele nu mai este hranit si inervat.
Evenimentele nefaste prin care ati trecut trebuie sa le luati ca pe o lectie de viata : sa mergeti pe viitor la un medic stomatolog cunoscut, chiar recomandat de vreo cunostinta sau prieten, care a fost multumit de tratamentele realizate in timp de acel medic. In plus, trebuie sa-l aveti toata viata, sa colaborati cu el in timpul sedintelor stomatologice, sa-i cereti sfatul cand vreti sa va lamureasca cu vreo problema de natura stomatologica, sa va faceti un control din 3 in 3 luni sau din 6 in 6 luni a dintilor, astfel incat sa nu ajungeti la stomatolog numai cand aveti vreo urgenta dentara si sa intrati in primul cabinet care va apare in cale.
Va urez inca odata multa sanatate si sa va gasiti un medic stomatolog care sa-si demonstreze cu adevarat menirea si talentul profesional.

Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  leaualorin la data de Lun 08 Iun 2009, 2:52 pm

Dr. Irina Brateanu a scris:Daca au fost "frezate" acele masele si nu s-au protejat, fiind expuse mediului cavitatii orale si a diversilor factori fizici (rece, cald, presiunii) ,in timp durerea va creste si se va ajunge la pulpita (inflamatia pulpei dentare), dupa care se va recurge la depulparea dintelui (scoaterea pachetului vasculo-nervos din interiorul dintelui). Consecintele depulparii in mare sunt: lipsa durerii, fragilitatea dintelui deoarece dintele nu mai este hranit si inervat.
Evenimentele nefaste prin care ati trecut trebuie sa le luati ca pe o lectie de viata : sa mergeti pe viitor la un medic stomatolog cunoscut, chiar recomandat de vreo cunostinta sau prieten, care a fost multumit de tratamentele realizate in timp de acel medic. In plus, trebuie sa-l aveti toata viata, sa colaborati cu el in timpul sedintelor stomatologice, sa-i cereti sfatul cand vreti sa va lamureasca cu vreo problema de natura stomatologica, sa va faceti un control din 3 in 3 luni sau din 6 in 6 luni a dintilor, astfel incat sa nu ajungeti la stomatolog numai cand aveti vreo urgenta dentara si sa intrati in primul cabinet care va apare in cale.
Va urez inca odata multa sanatate si sa va gasiti un medic stomatolog care sa-si demonstreze cu adevarat menirea si talentul profesional.
Va multumesc mult D-na Doctor!
M-am interesat intre timp temeinic si am ajuns la concluzia ca trebuia sa merg de prima oara la S.C.TRIMED S.R.L. si in special la Doctorul Lastun Alin Madalin! Problema a fost ca nu era Dumnealui in Ramnic exact atunci , si m-am dus unde s-a nimerit...(Cabinetul Dr. Vasile Vlasceanu care m-a tratat de prima oara este vis-a-vis de cel al Doctorului Lastun Alin!)
M-am intalnit cu Dumnealui si i-am "prezentat" situatia cum v-am "prezentat-o" si Dvs. , iar concluzia e identica(doar explicata mai "primitiv"...).Asa este , greseala a fost a mea , deoarece nu ma durea nimic in prima faza... doar ca era "un rest" de plomba care ma jena , dar nimic grav...
Dumneavoastra ce imi recomandati? Sa tratez acei dinti "frezati" aiurea , de pe acuma? sau sa astept sa fie nevoie "depulparea"lor? Va spun sincer ca nu m-ar deranja sa pierd lucrarea aceasta , dar numai sa nu se ajunga la ceva mai grav decat este acum...(urmatorul dinte dupa cel afectat inutil,este caninul!!!deja este prea mult pentru mine... nu imi vine sa cred UNDE am ajuns de la o plomba...)
Domnul Dr. Lastun Alin mi-a zis ca o "rezolvare" posibila acum ar fi sa folosesc pasta de dinti Lakalut Sensitiv dar fara nici o garantie in viitor... Mentionez ca nu am fost la cabinetul dumnealui ci doar m-a examinat in treacat la un amic acasa! Acum in 08.06.2009 dumnealui este plecat in concediu la mare si a ramas sa "vedem ce se mai poate face" cand se intoarce de la mare(peste vreo doua saptamani)!Singura varianta logica mi-a zis Dumnealui ca ar fi o noua lucrare si tratarea corespunzatoare a celor doi dinti afectati intentionat! Sper totusi ca pana la urma sa fiu tratat "mai profesional" in speranta "remedierii" problemelor extrem de suparatoare care au putut sa apara de la o simpla plomba ...
Va multumesc!!!
Gabriel!

leaualorin

Sus In jos

Mesaj  Dr. Irina Gabriela Talpis la data de Vin 12 Iun 2009, 3:49 pm

In contextul in care exista carii pe cei doi dinti, acestea trebuie tratate. In cazul in care nu exista carii si nu apare nicio remediere prin folosirea pastei de dinti cu fluor, durerea va fi tot mai mare in timp si continua, atunci este bine sa va faceti pulpectomia dintilor (sa va depulpati cei doi dinti)
Va doresc multa sanatate !

Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos