Cabinet Stomatologic
Cabinetul stomatologic TalDent este situat in Iasi, Bld. Primaverii nr. 4, Iasi, in incinta fostei policlinici industriale.

chiuretarea alveolei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

chiuretarea alveolei

Mesaj  hana112 la data de Joi 09 Dec 2010, 3:17 pm

dupa o extractie la premolarul 45,persista o durere surda de aprox.2 saptamani.Medicul s-a uitat in tot acest timp si mi-a pus un praf de culoare galbena acolo.Durerea n-a cedat si maine a spus ca o sa chiureteze zona .Pe mine numai cuvantul asta ma ingrozeste,n-am trecut niciodata prin asa ceva si nu stiu in ce consta.Va rog mult daca ati putea sa-mi spuneti ce ma asteapta ca sa ma pot pregati psihic,v-as fi fff recunoscatoare.Cum se face,cat dureaza si daca dupa interventie o sa scap de durerile astea care nu ma lasa sa dorm si sa mananc.Deja analgezicele nu-si mai fac efectul.Astept rasp dvs.

hana112

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 09/12/2010

Sus In jos

Re: chiuretarea alveolei

Mesaj  Admin la data de Joi 09 Dec 2010, 9:40 pm

Buna seara,

Abia maine seara Dna doctor o sa va poata da un raspuns mai exact.

PS: In mod normal nici o operatiune stomatologica nu ar trebui sa doara daca este facuta cum trebuie, iar daca stiti ca medicul respectiv este bun, chiar nu aveti de ce sa va fie frica. Chiuretajul este o interventie chirurgicala folosita pentru a razui, cu ajutorul unei chiurete, peretii din interiorul unei cavitati, pentru a indeparta unele neoformatii sau tesutul de granulatie, in scop diagnostic sau terapeutic. De preferabil ar fi sa nu beti cafea sau alcool in ziua respectiva, pentru a se prinde mai bine anestezia.

Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 23/01/2009

http://www.taldent.com/

Sus In jos

Mesaj  Dr. Irina Gabriela Talpis la data de Vin 10 Dec 2010, 10:23 pm

Buna seara,

Acum daca va spun in ce consta interventia s-ar putea sa o fi facut deja...
Chiuretajul alveolar este o interventie simpla. Mai intai se realizeaza anestezia zonei respective (aceeasi anestezie ca atunci cand s-a realizat extractia dintelui), si cu ajutorul unei chiurete se vor indeparta tesuturile patologice restante (tesuturi de granulatie, resturi de dinte, resturi ramase in alveola ce nu au fost indepartate dupa extractie). Chiuretajul fundului alveolei se face cu o presiune bine dozata si nu doare.
Durata chiuretajului alveolar depinde de cat de mult trebuie curatata alveola, si nu necesita mai mult de 30 de minute. Dupa o asemenea interventie si daca mai ales o sa va administrati si antibiotice, durerile vor disparea cu siguranta.

Va doresc multa sanatate!

Dr. Irina Gabriela Talpis
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 23
Data de inscriere : 23/01/2009

http://www.taldent.com/

Sus In jos

va multumesc

Mesaj  hana112 la data de Sam 11 Dec 2010, 8:15 am

nu am facut inca chiuretarea,mi-a pus deocamdata iarasi antibiotic si daca nu ma lasa durerile,luni....taierea.Va multumesc mult pentru raspuns.

hana112

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 09/12/2010

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum