Cabinet Stomatologic
Cabinetul stomatologic TalDent este situat in Iasi, Bld. Primaverii nr. 4, Iasi, in incinta fostei policlinici industriale.

rezectie recidivata

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

rezectie recidivata

Mesaj  Denisa Corut la data de Sam 07 Mai 2011, 8:28 pm

Buna ziua,
In august anul trecut am suferit o rezectie apicala la dintii 1.1 si 1.2. Ulterior acestia precum si ceilalti incisivi superiori au fost imbracati in ceramica pe zirconiu. In urma cu o saptamana am observat ca surura s-a inflamat si a aparut o urma de puroi. am facut o rodiografie alveolara si medicul a spus ca e greu sa-si dea seama daca a recidivat pentru ca nu se vede foarte bine. oricum m-a programat pentru o alta interventie chirurgicala. dintii sunt tratati endo si cu pivot de fibra de sticla. sunt foarte multumita de aspectul lucrarilor pe zirconiu si mi-e foarte frica sa nu se schimbe ceva cu pozitia lucrarilor in urma interventiei, chiar daca nu se va interveni decat la nivelul gingiei. credeti ca va avea de suferit stabilitatea lucrarilor in urma altui chiuretaj? multumesc

Denisa Corut

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 07/05/2011

Sus In jos

Re: rezectie recidivata

Mesaj  Dr. Irina Gabriela Talpis la data de Lun 09 Mai 2011, 1:35 am

E posibil sa apara o mobilitate a dintilor implicati din cauza compromiterii implantarii lor, dar sansele sunt foarte mari sa nu aiba de suferit stabilitatea lucrarii in urma chiuretajului periapical (din jurul radacinii). Conditiile care trebuie indeplinite pentru a nu avea de suferit stabilitatea lucrarii sunt: in primul rand, calitatea obturatiei de canal, care trebuie sa fie foarte buna si completa si in al doilea rand, chiuretajul periapical sa fie realizat astfel incat sa inlature orice existenta a procesului infectios din tesuturiile periapicale. Regenerarea osoasa va avea loc progresiv intr-o perioada de 3-12 luni.
Va doresc multa sanatate.

Dr. Irina Gabriela Talpis
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 23
Data de inscriere : 23/01/2009

http://www.taldent.com/

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum