Cabinet Stomatologic
Cabinetul stomatologic TalDent este situat in Iasi, Bld. Primaverii nr. 4, Iasi, in incinta fostei policlinici industriale.

refuzul schimbarii culorii la portelan

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

refuzul schimbarii culorii la portelan

Mesaj  citystar la data de Sam 20 Aug 2011, 1:59 pm

buna ziua

intrebare

ce pot face in situatia cand medicul stomatolog refuza sa trimita o lucrare de portelan (pe suport metalic) la tehnician pentru schimbarea culorii, intr-o nuanta mai inchisa ?
problema este urmatoarea: am 3 dinti, 41, 31, 32, (frontali, de jos) la care am avut 2 rezectii, una in iunie 2009 si una in mai 2011. infectia era atat de puternica incat abia au fost salvati - de altfel medicul chirurg de la ultima rezectie a zis ca daca eram pacientul lui, imi facea extractie, la cel putin la 1-2 dintre ei (31 era cel mai grav afectat); dar medicul stomatolog a insistat sa-i salveze - ea tine foarte mult ca pacientul sa-si pastreze radacinile naturale. pana la urma au fost salvati, dar mi-a zis ca la cei 3 dinti a ramas foarte putina radacina, si de altfel unul din ei este putin mobil, dar mi-a zis ca in timp se va reface osul, in cel putin 4-6 luni dupa operatie. Refacerea postoperatorie merge bine deocamdata, pana la urma nu sunt probleme, urmeaza sa mai fac o radiografie, inainte de cimentarea definitiva. precizez ca ei 3 dinti au si cate un IOS pe canal.
dar problema cea mai grava acum este lucrarea, mi-a luat amprentele inainte de rezectie, a stabilit o culoare - si aici nu sunt sigur daca A3 sau A3.5, medicul zice ca A3, dar cand am comparat cu cheia de culori Vita, dupa mine ar fi A3.5. problema era ca erau prea galbeni comparativ cu cei din jur. Medicul insista ca aceasta e culoarea potrivita, dar nu am avut si confirmarea tehnicianului. Iar asistenta a confirmat ca sunt un pic cam galbeni. pana la urma a acceptat sa le schimbe culoarea, dar, se pare ca si-a batut joc de mine, ca i-a schimbat intr-o nuanta prea alba, A2. Acum este iar diferenta intre dintii naturali si lucrare. si nu mai vrea sa discute despre schimbarea culorii, motivand faptul ca nu exista nuanta care sa se potriveasca, intre A3 si A2 nu mai e nici o nuanta, dar, e diferenta mare intre galbenul din prima versiune a lucrarii si albul de acum. Nu pot sa cred ca exista numai 2 variante de culori. de asemenea motiveaza ca nu se mai poate schimba culoarea ca trebuie sa dea iar portelanul jos, si ca temperatura de topire a portelanului este prea mare si risca sa compromita scheletul metalic. si ar risca sa necesite refacerea lucrarii de la 0, si nu se merita (?!). mai ales ca dintii mei sunt si asa foarte vulnerabili, nu ar mai trebui solicitati cu luarea unor amprente noi. Pe mine nu m-ar deranja sa platesc in plus manopera tehnicianului, dar nu vrea stomatologul.
la acelasi medic stomatolog merg de cca 5 ani, si mi-a mai pus inca 8 coroane, din care la 6 le-a potrivit culoarea relativ bine (erau molari si premolari), la 2 iar am avut probleme de culoare (e vorba de dintii 11 si 21 de sus), erau prea galbeni, dar pana la urma m-a trimis direct la tehnician, si tehnicianul a gasit nuanta de culoare perfecta. presupun ca A3 radacina cu transluciditate / transparenta spre varf. Tehnicianul reuseste tot timpul sa gaseasca culoarea potrivita.

dar la acestia 3 nu vrea sa puie putina transparenta/luciu, nu stiu exact cum se cheama, dar ar semana mai mult cu dintii naturali. ca si cei naturali, 42 de exemplu are putina transparenta la varf

acum as merge la alt medic, dar nu stiu ce medic ar vrea sa continue o lucrare inceputa de un alt medic/tehnician.
m-ar interesa doar schimbarea nuantei culorii, si apoi cimentarea definitiva. sper ca se poate recupera portelanul si sa nu trebuiasca sa platesc intreaga lucrare de la 0, ci doar manopera. acum lucrarea e cimentata provizoriu.

daca vin la Taldent, s-ar putea rezolva problema ?

din ce am citit pe net, cica daca o lucrare nu este cimentata definitiv, se poate schimba orice la ea.

citystar

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 20/08/2011

Sus In jos

Re: refuzul schimbarii culorii la portelan

Mesaj  Dr. Irina Gabriela Talpis la data de Dum 21 Aug 2011, 2:07 pm

Buna ziua,

In primul rand, la o lucrare finalizata la care se intervine in repetate randuri, din cauza temperaturii ridicate se deterioreaza scheletul metalic al lucrarii, iar in al doilea rand nu ne implicam in lucrarile realizate de alti medici.

Dr. Irina Gabriela Talpis
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 23
Data de inscriere : 23/01/2009

http://www.taldent.com/

Sus In jos

Mesaj  citystar la data de Mar 23 Aug 2011, 3:00 pm

cu alte cuvinte, la o coroana metalo-ceramica se poate schimba culoarea doar o singura data.

Dar daca fac lucrarea de la 0, tehnicianul nu mai poate refolosi ceramica din prima lucrare ? (pentru alte lucrari, nu neaparat ptr mine)

totusi, in 2007 , cand mi-am pus dintii de sus (11 si 21), culoarea a fost schimbata de 2 ori. Si nu s-a deteriorat scheletul metalic.

nu mai inteleg nimic.

citystar

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 20/08/2011

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum